Připomínáme!!!

DĚTSKÁ NOHA

Noha dítěte roste velmi rychle, mění se v délce, šířce i proporcích. Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 milimetrů za rok, u starších dětí 8 až 12 milimetrů. Ve věku 2-3 let potřebují děti dvě až tři velikosti obuvi za rok, v předškolním věku dvě velikosti obuvi a ve školním věku dvě až tři velikosti obuvi ročně. Růst nohy není plynulý, ale probíhá ve skocích. Některé děti mohou ze svých bot vyrůst již za dva až tři měsíce.
Kosti nohy malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením.
Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Proto jsou děti ohroženy tím, že budou nosit příliš krátkou nebo nepadnoucí obuv, aniž by si toho byly vědomy.
U nejmenších dětí přibližně do věku 4 let jsou v klenbě nožní tukové polštářky protkané pružným a pevným vazivem, které mají za cíl chránit vyvíjející se nožní klenby před možným přetížením. Je tedy zbytečné vybavovat obuv pro nejmenší děti komponenty pro podporu klenby.

JAK POZNÁME DOBROU DĚTSKOU OBUV ?

Tvar obuvi - dětská obuv musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. Vyvarujte se při nákupu špičaté obuvi, neboť způsobuje deformity prstů (vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty).
Materiál svršku - vybírejte obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů ( useň, textil ), jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Nejdůležitější jejich vlastností je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Poromery, koženky a plasty jsou na dětskou obuv nevhodné. Jsou neprodyšné, během nošení si stále zachovávají své původní rozměry a nepřizpůsobí se tvaru nohy uživatele. Uvnitř obuvi vzniká nepříznivé klima -- plísně a bakterie ohrožují uživatele a snižují životnost obuvi.
Stélka - dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou ze savého materiálu (useň , text., případně syntetický materiál -- např. typu Cambrelle se zvýšenou propustností pro vodní páry, který se často používá i k výrobě podešívek).
Opatek - noha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Proto každá dětská obuv uzavřených střihů, resp. Sandálová s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek ( vnitřní dílec v patní části svršku obuvi ).
Střih svršku obuvi - dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. Doporučujeme obuv šněrovací, popřípadě uzavíranou páskem na sponu či suchý zip. Obuv mokasinového nebo lodičkového střihu je nevhodná zvláště pro malé děti. V nejmenších velikostních skupinách kupujte obuv výhradně koníčkovou.
Ohebnost obuvi - v místě, kde se noha při chůzi ohýbá ( v oblasti prstních kloubů ) musí být obuv co nejohebnější. Obuv, hlavně pro nejmenší děti, musí „jít“ s nohou a spolupracovat s ní. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. Ohebnost ( flexibilita ) ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obuv tužší. Doporučujeme již při nákupu vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.
Tlumící vlastnosti obuvi - nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu -- a to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevencí je podešev s dobrými tlumícími vlastnosti ( polyuretan PUR, etylenvinylacetát EVAC, pryž ), pěnové vkládací vložky, anatomicky tvarované stélky (fusbety) z pružných materiálů.
Podpatek - podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plohou pro udržení stability dítěte. Obuv s vysokými štíhlými podpatky pro děti zásadně nedoporučujeme.
Hmotnost obuvi - často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost. Ta má být co nejnižší, zvláště když si uvědomíme, že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků.

JAK VYBÍRÁME DĚTSKOU OBUV ?

Obuv musí dobře padnout -- jak do délky, tak do šířky. Dětská obuv musí být vpředu před prsty o 7 až 10 mm delší než noha. Asi polovina tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

Šířka obuvi ( obvodová skupina ) musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů a je rovněž velmi důležitá pro správné obouvání dětí. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Příliš úzká bota omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.

Šířka obuvi české ( resp. Slovenské ) výroba bývá na obuvi označena velkými písmeny

  • E -- pro velmi štíhlé nohy
  • F -- pro štíhlé nohy
  • G -- pro středně široké nohy
  • H -- pro široké nohy.

Při každém nákupu obuvi žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte. Rozměry nohou měříme ve stoje a vždy se měří obě nohy.

Je bezpodmínečně nutné, aby dítě obuv před zakoupením řádně vyzkoušelo. Nedoporučujeme zkoušet obuv bez předchozího měření nohy. Klasický způsob -- tlakem prstu na špičku obuvi zjišťovat velikost nadměrku -- často vede k nákupu krátké obuvi, neboť děti reflexně pokrčují prsty. Děti mají sníženou hranici citlivosti na tlak a bolest, proto nám nemohou s určitostí potvrdit, že jim obuv nepadne.

Je vhodné, aby dítě zkoušelo celý pár obuvi a aby se v nové obuvi prošlo po prodejně. Sledujeme přitom, zda obuv neklouže z paty.
Zásadně při koupi obuvi neprosazujeme heslo -- to se časem poddá, a spíše se řiďme pravidlem -- to, co sedí při zkoušení, bude sedět i při nošení.

DOBRÉ RADY

Dětská noha roste, obuv nikoliv. Kontrolujte pravidelně, zda dítě z obuvi nevyrostlo. U batolat doporučujeme kontrolu jednou za měsíc, u předškoláků a mladších školáků za čtyři až pět měsíců, u patnáctiletých až dvacetiletých jednou za půl roku.
Novou obuv kupujte včas, když je zapotřebí. V souladu s růstem nohou platí -- čím menší dítě, tím více párů obuvi za rok. Poškození nohou vzniká, jestliže se trvale nosí krátká obuv.
Žádná obuv se nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů povolí do určité míry do šířky.
Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení.
Nekupujte obuv na tržištích a dětských burzách. Nenechávejte děti nosit boty po starších sourozencích.
Dětské noze neprospěje ani nošení opotřebované obuvi se sešlapanými opatky a patníky, s prošlapanými podešvemi a devastovanými podšívkami a stélkami.
Prohlížejte pravidelně, jak dítě obuv opotřebovává. Prohlížením obuvi poměrně snadno zjistíme první příznaky deformací.
Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí, včasné a správné stříhání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčů.
Mějte vždy na paměti, že obuv není jen módním doplňkem oblečení dětí. Slouží hlavně jako podpůrný a stabilizující prvek zdravého vývoje jejich nohou.

Přetištěno z časopisu D-test 10 - 11/2001